OS X Mountain Lion

OS X Mountain Lion dla Mac

Nowy system Mountain Lion pod OS X

OS X Mountain Lion to kolejna wersja systemu operacyjnego firmy Apple. Zastępuje ona dotychczasowe wydanie o nazwie Lion. Mimo, iż obie wersje praktycznie nie różnią się jeśli chodzi o interfejs graficzny, Mountain Lion przynosi wiele ciekawych... Zobacz pełny opis

Zalety

  • Synchronizacja aplikacji systemowych z odpowiednikami naiOS
  • Nowe funkcjonalności iCloud
  • Ulepszenia w Safari
  • Powiadomienia na pulpicie

Wady

  • Nowości przede wszystkim dla użytkowników iPada, iPhona lub iPoda touch

Bardzo dobry
8

OS X Mountain Lion to kolejna wersja systemu operacyjnego firmy Apple. Zastępuje ona dotychczasowe wydanie o nazwie Lion. Mimo, iż obie wersje praktycznie nie różnią się jeśli chodzi o interfejs graficzny, Mountain Lion przynosi wiele ciekawych zmian. Jeśli chcesz, by Twój Mac był na czasie, ściągnij OS X 10.8 i zobacz co tym razem Apple przygotowało dla swoich użytkowników.

Poniżej przedstawiamy skondensowany przegląd najważniejszych nowości systemu Mountain Lion.

Aplikacje przeniesione z iOS

Jak słusznie zauważą użytkownicy iPadów i iPhonów, duża część aplikacji Mountain Lion została przeniesiona z mobilnego systemu iOS. Teraz na Maku możesz korzystać między innymi z Przypomnieńs, Notatek czy Game Center. W ten sposób Apple dąży do pełnej integracji komputerów Mac z urządzeniami przenośnymi.

Synchronizacja między urządzeniami

Dzięki usłudze iCloud, która zastąpiła nieczynne już MobileMe, synchronizacja między urządzeniami Apple jest teraz w pełni automatyczna. Dotyczy to nie tylko kontaktów, maili czy kalendarza, jak dotychczas. W Mountain Lion synchronizują się wszystkie dokumenty, zdjęcia i najważniejsze aplikacje.

Nowy komunikator

Nowy komunikator Messages zastępuje iChata. Teraz możesz rozmawiać ze znajomymi na komputerze, iPhonie i iPadzie przy użyciu jednej i tej samej aplikacji. Znaczy to, że możesz, na przykład zacząć rozmowę na Maku, a potem kontynuować ją na telefonie. Oprócz tego Messages pozwala na wysyłanie znajomym różnych plików oraz na prowadzenie rozmowy przez kamerę video przy użyciu FaceTime.

Powiadomienia na pulpicie

Aplikacja Powiadomienia obecna już wcześniej na urządzeniach mobilnych, teraz pojawia się także na Maku. Dzięki niej dowiesz się o nowym mailu, komentarzu na Facebooku, istotnej aktualizacji lub o innych ważnych wydarzeniach w Twoich programach. Zawiera ona funkcje znane do tej pory użytkownikom programu Growl. Sam decydujesz jakie powiadomienia chcesz dostawać. W ten sposób dotrą do Ciebie tylko te informacje, których naprawdę potrzebujesz. Dzięki dodatkowej funkcji PowerNap wszelkie dane aktualizowane są nawet wtedy, gdy komputer znajduje się w stanie uśpienia.

Integracja z serwisami społecznościowymi

Mountain Lion oferuje daleko idącą integrację z serwisami społecznościowymi. Różne aplikacje, między innymi Safari i iPhoto, pozwalają na szybkie i proste przesłanie linka lub zdjęcia na nasz Facebook lub Twitterr. Zdecydowanie przyspiesza to korzystanie z obu serwisów. Bezpośrednio z centrum powiadomień możemy też dodawać komentarze na Facebooku i sprawdzać co dzieje się u naszych znajomych.

Multimedia

Wraz z systemem OS X 10.8, Apple wprowadza także nowe możliwości multimedialne. Aplikacja AirPlay pozwala na przesyłanie sygnału audio i video do Apple TV bez użycia jakichkolwiek kabli. Natomiast program Dictation pozwala na sterowanie programami głosem, co pozwala na napisanie maila poprzez dyktowanie go do mikrofonu. Aplikacja obsługuje na razie tylko język angielski, francuski, niemiecki i japoński, ale na pewno okaże się przydatna dla wielu polskich użytkowników, korzystających na co dzień z języka innego niż ojczysty.

Bezpieczeństwo systemu

Mountain Lion oferuje nowe narzędzie o nazwie Gatekeeper, mające na celu kontrolowanie instalowanego oprogramowania. Aplikacja ta pozwala zablokować ściąganie programów z niepewnego źródła, dzięki czemu możemy być pewni, że nasz Mak jest bezpieczny.

Wymienione powyżej nowości oczywiście nie wyczerpują listy innowacji wprowadzonych w systemie Mountain Lion. Mimo, iż OS X 10.8 wydany został zaledwie rok po premierze swojego poprzednika, ilość zmian jest naprawdę duża. Jeśli jesteś użytkownikiem komputera Mac i śledzisz wszystkie nowości związane ze światem Apple, nie zwlekaj i wypróbuj Mountain Liona!

Najczęściej pobierane Kalkulatory i konwertery na mac

OS X Mountain Lion

Download

OS X Mountain Lion 10.8.5

Opinie użytkowników o OS X Mountain Lion

Sponsorowany×